fbpx

Naravno nad akne: Živila, na katera prisegajo tudi dermatologi

Spoznaj s strani dermatologov odobrene zatiralce mozoljev!

Bananini olupki, jagode, jogurt, led. Kaj imajo te stalnice v kuhinji skupnega? Po mnenju priznanih dermatologov, so točno tisto, po čemer bi morala poseči ob naslednjem izbruhu mozoljev.

Zeleni čaj in med

Skuhaj skodelico zelenega čaja in ji dodaj čajno žličko medu. Počakaj, da se tekočina popolnoma ohladi, nato pa pomoči vanjo vatno blazinico in jo drži na mozolju vsaj eno minuto. Zeleni čaj je naravno protivnetno sredstvo in lahko zmanjša rdečico in nabreklost, med pa je antibakterijski in lahko uniči bakterije, ki povzročajo akne. To zdravilo je neverjetno nežno in primerno tudi za občutljivo kožo.

Hamamelis oz. virginski nepozebnik

Pripravek, ki se ga nanaša topično na kožo, je pridobljen iz lubja in listov rastline virginski nepozebnik. Razgrajuje odmrlo kožo in prekomerno maščobo no koži, hkrati pa čisti pore, zradi česar je odličen za vse z mastno kožo ali trpijo za aknami. Tanini v hamamelisu delujejo adstringentno (ožajo pore), vendar pa ne izsušuje kože, saj ne vsebuje alkohola in si pomeša z naravnim pH-jem kože.

Led

Preprost in učinkovit. Led lahko zmanjša otekanje kože in rdečico. V primerih, ko nimaš na voljo zdravil za akne, led učinkovito pomirja mozolj, brez da bi povzročal draženje ali poškodbe zgornjega sloja kože.

Bananin olupek

Notranja stran bananinega olupka je polna hranil in vitaminov, ki vsebujejo antioksidantne, protivnetne in zdravilne lastnosti. Notranjo stran olupka drgni po mozoljih toliko časa, dokler olupek ne postane rjav, nato pa pusti ostanek delovati na koži deset do petnajst minut. Speri z mlačno vodo.

Aloe vera

Aloe vera je ena izmed najboljših naravnih sredstev za akne, še zlasti na rdečih in nabreklih mozoljih. V svoji najčistejši obliki – iz rastline aloe vere – deluje protivnetno, pomirja kožo in skoraj instantno zmanjša rdečico. Nanesi gel na mozolje pred spanjem in pusti delovati čez noč.

Jagode

Jagode so odlično zdravilo proti mozoljem, ker vsebujejo salicilno kislino, antioksidante ter številne vitamine in hranila. Zmečkaj dve do tri jagode v pire in zmes nanesi na mozolje. Pusti delovati petnajst do dvajset minut.

Limona

Limona vsebuje stabilen vitamin C, ki lahko preprečuje in zmanjša izbruhe mozoljev ter pospeši zdravljenje aken. Deluje tudi kot antioksidant, naravno svetli kožo, zmanjšuje brazgotine in rdečico. Preprosto ožemmi limono in z vatirano palčko nanesi malo limoninega soka direktno na mozolj.

Kurkuma

Kurkuma je močna začimba s protivnetnim in antioksidativnim delovanjem. Vsebuje tudi salicilno kislino, ki se bori proti aknam. Dvakrat na teden dodaj pol čajne žličke kurkume v 1 jedilno žlico jogurta in masko v tankem sloju nanesi na obraz. Počakaj, da se popolnoma posuši (približno 20 minut), potem pa jo takoj speri, saj lahko obarva tvojo kožo rumeno. Če se to zgodi, preprosto naredi piling iz sladkorja in mandljevega ali kokosovega olja. Kurkuma se pogosto uporablja v indijski kulturi za posvetljevanje kože.

Aspirin

Aspirin vsebuje salicilno kislino, ki jo dodajajo tudi v izdelke za akne za hitrejše sušenje mozoljev. Preprosto zdrobi aspirin v prah, ga zmešaj z malo vlažilne kreme in zmes nanesi na mozolj. Pripravi se na čudeže!

Olje čajevca

Olje čajevca deluje odlično kot domače zdravilo za zdravljenje mozoljev. Je protimikrobno, kar pomeni, da se bori proti bakterijam, ki povzročajo akne, glive in celo nekatere viruse – in protivnetno, kar pomeni, da ne povzroča draženje kože. Z vatirano palčko nanesi eterično olje čajevca direktno na mozolj.

Jabolčni kis

Jabolčni kis je učinkovito homeopatsko zdravilo za akne. Zelo pomembno je razredčiti kis, saj bi lahko drugače povzroči draženje kože. Akne zdravi s svojimi protivnetnimi in protimikrobnimi lastnostmi – vnetje hitro zmanjša, običajno v treh do petih dneh. Preprosto razredči pol skodelice jabolčnega kisa v štirih skodelicah vode in tekočino z vatno blazinico nanesi na prizadeto kožo in pusti delovati pet do deset minut. Nato izperi z mlačno vodo.

Rožmarin

Rožmarin deluje protibakterijsko proti vsem vrstam aken, vključno proti črnim ogrcem, belim milijam, mozoljem in cistam. V vodi zavri rožmarinove vejice in pusti, da se tekočina ohladi. Z vatno blazinico nanesi rožmarinovo vodo večkrat zapored na mozolje s 30-sekundnimi presledki.

Talc ali smukec

Smukec absorbira maščobo na površju, kar pomaga izsušiti mozolje. Zmanjša pa tudi opaznost por, rdečico in vnetje, ki so povezani z aknami. Na predel, kjer imaš izbruh mozoljev, ga nanesi v tankem sloju s čopičem za ličenje ali prstno blazinico.

Jogurt

Jogurt vsebuje zdrave probiotične bakterije, ki lahko pomagajo pri uničevanju bakterij, ki povzročajo akne, skupaj z mlečno kislino – to je hidroksi kislino, ki dela piling kože in s tem zmanjša in preprečuje zamašene pore. Nanesi malo jogurta (polnomastnega, z živimi in aktivnimi kulturami) na mozolj za deset minut.

Zobna pasta

Izberi belo zobno pasto na naravni osnovi (prozorni geli lahko iritirajo kožo), ki vsebuje sodo bikarbono, olje čajevca ali vodikov peroksid. Antibakterijska in sušilna moč teh sestavin ti bo pomagala hitreje pozdraviti mozolj. Majhno količino nanesi direktno na mozolj in pusti delovati nekaj ur ali čez noč. Dejansko deluje!