fbpx

8 enostavnih novoletnih zaobljub, ki jih lahko izpolniš že v januarju

Od varčevanja do čiščenja svojega življenja, za spremembe potrebuješ le 31 dni.

Z bližanjem novoletnega večera, vsi začenjamo razmišljati o tem, kakšne resolucije bi sprejeli za prihodnje leto. Toda za marsikoga je lahko ideja o novoletni zaobljubi in da se je mora potem dejansko tudi drži celo leto, zastrašujoča. Po podatkih revije Psychology Today približno 80% ljudi, ki so sprejeli novoletno zaobljubo, že do februarja preneha z njo.

Da bi bile stvari nekoliko manj zastrašujoče, smo pripravili 8 enostavnih zaobljub, ki jih lahko izpolniš v le enem mesecu.

1. Uživaj več zelenjave
Nobena skrivnost ni, da je uživanje več zelenjave odlično za tvoje zdravje, saj zmanjša tveganje za srčne bolezni, srčni napad in kap. Zelenjava je tudi odličen vir hranil, kot so vlaknine in kalij. Ker se je težko konstantno opominjati, da je treba zaužiti dovolj zelenjave, je naš nasvet ta, da med tednom nekaj obrokov zamenjaš za nasitne solate. Tako, karkoli se zgodi v preostanku tedna veš, da si zaužila nekaj obrokov polnih zelenjave. Naslednji trik je, da poskusiš novo zelenjavo. Na primer zelenjavo, ki je že dolgo časa nisi okusila – nikoli ne veš, kako se je z leti spremenil tvoj okus.
Po enem mesecu ti bo tak način prehranjevanja prišel v navado in z lahkoto boš še naprej uživala več zelenjave.

2. Več beri
Med vsemi opravili, službo, skrbjo za otroke res težko najdemo čas še za branje. Vendar pa “več branja” ne pomeni, da bi morala več ur v tišini sedeti s knjigo v roki, ampak le to, da bi morala bolj pogosto prebrati več strani. Presenečena boš, kako hitro boš na ta način prebrala knjige.
Če si želiš tudi čez leto prebrati več knjig, imej vedno eno s seboj in kadarkoli lahko, preberi nekaj strani.

3. Zmanjšaj stres
Zdi se, da nam vedno kaj povzroča stres, vendar pa ima lahko zmanjšanje stresa veliko zdravilnih koristi, kot so zmanjšanje tesnobe, več samozavesti in splošno izboljšanje kakovosti življenja. Kako točno pa lahko zmanjšamo stres? No, odvisno od osebe do osebe. Prvi mesec novega leta preizkusi različne dejavnosti, ki zmanjšujejo stres in ugotovi, kaj najbolj deluje pri tebi. To je lahko joga, meditacija, nega kože, vadba ali preprosto preživljanje časa na prostem.
Izberi dan v tednu (na primer torek) in aktivnost, ki jo boš poskusila in to počni celotni januar. Do konca meseca boš ugotovila, katera dejavnost ti najbolj pomaga pri sproščanju.

4. Bolje se naspi
Če se boš ponoči bolje naspala, ti bo to pomagalo na številne načine: redkeje boš zbolela, zmanjšala tveganje za diabetes in srčne bolezni, zmanjšala stres, izboljšala razpoloženje, bolje razmišljala, bolje delala v službi in šoli in še mnogo več. Poleg teh stvari pa dobro spanje izboljša tudi tvoje počutje in te pripravi na dan pred tabo.
Eno uro pred spanjem ne glej v telefon, televizijo in računalnik, ampak si najdi druge aktivnosti: branje knjige, kopel, nega kože, lakiranje nohtov itd. Po enem mesecu ti bo zagotovo prišlo v navado.

5. Več telovadi
Če si želiš biti v prihodnjem letu bolj aktivna, potem najdi aktivnost, ki te veseli, saj se je boš le tako lahko držala dlje časa. To je lahko tek, sprehajanje, ples, joga itd. Določi dan/dni v tednu, ko ne boš cel dan le presedela in se tega striktno drži.

6. Nauči se skuhati novo jed
So na tvojem tedenskem jedilniku vedno ena in ista živila in jedi? Res dolgočasno. Da bi ti kuhanje postalo nekoliko bolj zanimivo, začni raziskovati recepte in poskusi nove jedi. Morda pa te katera nepričakovana kombinacija povsem preseneti.

7. Očisti dom
Ko zmanjšaš količino nereda v svojem domu, je to zelo zadovoljujoče. Samo pomisli na občutek, ko se ozreš naokoli in so vsi prostori urejeni. Glede na to, koliko nereda moraš pospraviti, si boš morala za to vzeti ali dan, vikend, morda pa celo cel teden, da pregledaš vse svoje stvari.

8. Privarčuj več denarja
Varčevanje denarja je nekaj, v čemer si želi biti boljši čisto vsak. Poskusiš lahko mesečni izziv in vsak dan (ali teden) v hranilnik vržeš 1 evro več kot prejšnji dan (ali teden) ali pa letni izziv, ko vsak dan vržeš v hranilnik 1 cent več kot prejšnji dan in tako do konca leta privarčuješ skoraj 700 evrov.