fbpx

Tvoj popolni vodič po brezglutenski moki

Predstavljamo ti brezglutenske moke, ki so odlične alternative, če si intolerantna na gluten ali pa ga iz kakršnihkoli drugih razlogov ne ješ.

Moke brez glutena, ki jih lahko kupiš v supermarketih, so odlični nadomestki za klasično pšenično moko, s katerimi ti bodo okusni in slastni recepti popolnoma enako dobro uspeli. Nikar se ne boj peke z njimi in za najboljši rezultat zmešaj kar več ‘ne-pšeničnih’ mok skupaj. Če si že pošteno firbčna, kakšna je pravzaprav naloga nekaterih sestavin (npr. ksantan?), ti bo slovarček spodaj v veliko pomoč. Torej, kuhalnico v roke in veselo na delo!

Amarantova moka: Narejena je iz semena rastline amarant, ki je listnata rastlina. Amarantova semena imajo visoko vsebnost beljakovin, zaradi česar je ta moka zelo hranljiva in odlična za peko.

Marantova moka: Narejena je iz zmlete korenine rastline in zelo uporabna za zgoščevanje receptov. Je brez okusa, fin prah pa postane prozoren, ko je kuhan, zato bo idealna izbira za zgoščevanje prozornih omak.

Bananina moka: Narejena je iz nezrelih posušenih banan, ki so zmlete v moko. Zanimivo je to, da ima moka bolj okus po otrobih kot po banani. Uporabiš jo lahko tako pri kuhanju kot pri peki, za zgoščevanje juh in omak. Bananine moke moraš v receptih uporabiti 25% manj od zapisane količine druge moke.

Ajdova moka: Moka je narejena iz zmletih drobnih semen ajde. Ima močan oreškast okus, zato običajno ni samostojno uporabljena v receptih, saj da lahko pecivu premočan in nekoliko grenak okus. Ali si vedela, da je ajda povezana z rabarbaro?

Chia moka: Narejena je iz zmletih chia semen. Je zelo hranljiva, saj so chia semena označena kot superživilo, ki vsebuje omega-3 maščobne kisline, vlaknine, kalcij in beljakovine. Ja, vse to se skriva v teh drobnih zrncih. Če chia moke ne najdeš v nobeni trgovini, preprosto sama zmelji chia semena v kavnem mlinčku ali večjem mikserju. In ko jo boš uporabila pri peki, dodaj malo več tekočih sestavin in malenkost podaljšaj čas peke.

Kokosova moka: Narejena je iz posušenega in razmaščenega kokosovega mesa. Vsebuje veliko vlaknin in ima nežno kokosovo aromo. Če boš uporabila kokosovo moko, boš verjetno morala dodati malo več tekočih sestavin, saj je dober zgoščevalec.

Kavna moka: Narejena je iz ‘zavrženih’ ovojev kavnih zrn. Je zelo hranljiva in nima nobenega okusa po kavi. Ovoji kavnih zrn so zmleti v moko, ki je polna vlaknin, ima malo maščob, več železa kot večina žit, nizko vsebnost kofeina in celo več kalija kot banane.

Koruzna moka ali koruzni škrob nastane iz koruznih zrn zmletih v rumen prah in se jo uporablja za zgoščevanje receptov in omak. Ima blag okus in se uporablja v kombinaciji z drugimi sestavinami, ki dajo receptu aromo. Odlično se meša tudi z drugo moko.

Konopljina moka: Narejena je iz semen jedilne konoplje in ima blag, oreškast okus. Ko konopljino moko enkrat odpreš, jo je potrebno hraniti v hladilniku.

Moka iz volčjega boba: Narejena je iz stročnic, ki spadajo v isto družino rastlin kot arašidi. Vsebuje veliko beljakovin in vlaknin ter ima nizko vsebnost maščob. Beljakovine, ki jih vsebuje, povzročajo alergijske reakcije oz. anafilaktične šoke, zato ni primerna za ljudi, ki so alergični na arašide ali stročnice.

Prosena moka: Prihaja iz družine trav in se uporablja kot žito v številnih afriških in azijskih državah. Proseno moko lahko uporabiš za zgoščevanje juh ali za pripravo ploščatega kruha. Ker ne vsebuje nobene oblike glutena, ni najbolj primerna za peko.

Kvinojina moka: Kvinoja prihaja iz iste družine rastlin kot špinača in pesa. Uporablja se že več kot 5.000 let, Inki pa so jo rekli kar ‘mati vseh žit’. Kvinoja je dober vir rastlinskih beljakovin, za moko pa zmeljejo kvinojina semena.

Sojina moka: Vsebuje veliko proteinov in ima oreškast okus. Običajno se jo v receptih ne uporablja samostojno, se pa odlično meša z vsemi mokami. Lahko jo uporabiš za zgoščevanje receptov ali za poudarjanje okusa. Moka lahko zaradi visoke vsebnosti maščob postane hitro žarka, zato jo je potrebno hraniti v hladnem in temnem prostoru, lahko tudi v hladilniku.

Moka iz tefa: Tef ali etiopsko proso prihaja iz družine trav. Majhna žitna zrna se zmelje v moko, ki je odličen zdrav in hranljiv substitut za pšenično.

Ksantan gumi: Drži pecivo skupaj in ustvarja žvečljive piškotke ter svilnato testo. Ta bel prašek na rastlinski osnovi, ki posnema gluten, je bistvenega pomena pri peki.

Krompirjev škrob: Ima pudrasto teksturo in pomaga ohraniti pecivo svilnato, lahkotno in sočno.

Tapiokina moka: Rahlo sladka, škrobnata moka bele barve zgosti testo za kruh in pecivo, hkrati pa preprečuje, da bi le-to razpadlo. Tudi tapiokina moka naredi pecivo lahkotno in mu doda žvečljivost.

Riževa moka: Iz belega ali rjavega riža je škrobnata moka z nizko vsebnostjo maščob in zelo priljubljena, saj ima nevtralen okus.

Sirkova moka: Ima visoko vsebnost beljakovin, železa in prehranskih vlaknin. Čeprav ima gladko teksturo kot riževa moka, nekaterim ljudem ni všeč, saj doda pecivu nekoliko grenak priokus.

Stročnična moka: Na primer iz čičerike ali leče ima visoko vsebnost beljakovin. Odlično se obnese pri pripravi pikantne hrane, vendar lahko vpliva na gostoto testa in ga tudi naredi nekoliko sladkastega.

Če nisi alergična na gluten in ga želiš v svoji prehrani samo čim bolj omejiti pa ti predstavljamo še moke, ki jih tudi lahko vključiš v svoje recepte, saj so zelo zdrave in vsebujejo malo glutena.

Ječmenova moka: Ječmen sicer vsebuje malo glutena in se ga redko uporablja za peko kruha, razen za nekvašenega. Ječmenova moka ima nekoliko oreškast okus in se jo lahko uporabi za zgoščevanje juh in enolončnic. V kombinaciji z drugimi mokami je zelo vsestranska in jo lahko uporabiš za pripravo tort, peciv, piškotov, štrukljev,…

Ovsena moka: Je narejena iz zmletega ovsa in če želiš ovseno moko oz. oves brez glutena, mora to izrecno pisati na embalaži. Vsebuje avenin, ki je beljakovina, podobna glutenu. Vpija veliko več tekočine kot večina ostalih mok, zato bo po vsej verjetnosti potrebno povečati količine tekočih sestavin. Z lahkoto nadomesti moke v receptih za peciva in piškote. Žal pa ovsena moka postane zelo hitro žarka, zato jo kupuj v majhnih količinah in hitro porabi ali pa jo hrani v hladilniku/zamrzovalniku. Seveda pa jo zelo preprosto delaš sproti tudi sama.

Ržena moka: Je močno aromatizirana in temne barve. Kruh iz ržene moke je gostejši in bolj kompakten od pšeničnega. Ržena moka ima nizko vsebnost glutena in se jo lahko uporabi kot zdrav nadomestek v masi za palačinke in kolačke.

Bo dišalo po zdravem bananinem kruhu iz mandljeve in kokosove moke?