Enostavno do boljšega spanja (ker si ga zaslužite!)
Dvignite roko, če tudi sami sovražite premetavanje in obračanje v postelji čisto vsako noč. Ker si vsak med nami zasluži globok in kvaliteten spanec, vam v nadaljevanju razkrivamo najboljše (in najbolj učinkovite) nasvete za optimizacijo vašega nočnega spanca.
Razmislite o tisti kavi ob 16. uri
Le komu se v popoldanskih urah ne prileže en slasten cappuccino, ko raven energije malo pade, vendar pa si boste z njim naredili več škode kot koristi. Za povečano raven energije bi se morali zanašati na druge stvari in nikakor ne na kofein, še zlasti pa v popoldanskih urah. Pojdite na kratek sprehod, saj svež zrak zelo pomaga pri boljši prekrvavitvi telesa in s tem večji energičnosti. Strogo pa se v popoldanskih urah izogibajte kavi in kofeinskim napitkom, če se želite zvečer enostavno zazibati v sladko spanje.
Uživajte več vlaknin in magnezija
Večina med nami ne zaužije dovolj vlaknin, kar pa lahko vpliva na vse od vaše presnove pa do, ja, spanja. Raziskave na kolumbijski univerzi so razkrile, da prehrana z nizko vsebnostjo vlaknin vpliva na slabšo kvaliteto spanja, prehrana z višjo vsebnostjo vlaknin pa na boljše spanje. Zaužiti bi morali okoli 25 gramov vlaknin in vnos le-teh lahko povečate z uživanjem živil, kot so sadje, zelenjava, stročnice, oreščki, semena in polnozrnate žitarice.
Do boljšega spanja vam lahko pomaga tudi magnezij, kateremu večina med nami ne posveča dovolj pozornosti in ga posledično ne zaužijemo dovolj. Povečajte vnos tega pomembnega minerala z uživanjem špinače, mandljev in čičerike ali pa si omislite prehranske dodatke z magnezijem.
Uživajte manj nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja
Ista raziskava s kolumbijske univerze se je dotaknila tudi vpliva rafiniranih maščob in sladkorja na spanje. Sklep: škodujeta. Študija je pokazala, da so nasičene maščobe, ki jih najdemo v rdečem mesu in mlečnih izdelkih iz polnomastnega mleka, ter večji vnos sladkorja povezana z manj sproščujočim spanjem.
Pazite na to, kaj jeste pred spanjem…
Uživanje hrane preblizu časa za spanje lahko negativno vpliva na vaš spanec, saj lahko povzroči refluks kisline, kar vas lahko ponoči večkrat zbudi. Ta neprijetnost skrajša globok, krepčilni spanec, ki ga potrebujete za dobro funkcioniranje čez dan. Zato hrano uživajte najkasneje dve uri pred spanjem.
…in tudi kaj pijete
Saj veste, ko si po napornem dnevu privoščite kozarec vina in vaše veke postajajo vse težje in težje? Čeprav vas alkohol resda uspava, pa je zelo pomembno, da ne presežete priporočene dnevne količine, ki znaša en kozarec za ženske in dva kozarca za moške, saj ima sicer alkohol popolnoma kontra učinek. Seveda pa tudi pri alkoholu ni priporočljivo, da ga uživate tik pred spanjem, ampak najkasneje dve uri preden se odpravite v posteljo.