fbpx

Najboljša živila za ublažitev predmenstrualnega sindroma

Kako zmagati v boju proti PMS-ju!

Vsaka med nami dobro pozna svoj menstrualni cikel, ampak ali si že slišala za določen del cikla, ki se imenuje lutealna faza? To je čas od ovulacije (tvoje telo začne intenzivno proizvajati estrogen in progesteron za oblogo maternice) do menstruacije in prav v tem obdobju je najbolj pomembno, da uživamo določena živila, če se želimo izogniti zoprnemu predmenstrualnemu sindromu.

Najboljša živila v času PMS-ja:

Čičerika: Odličen vir vitamina B6, ki pomaga pri proizvodnji progesterona, saj lahko nizke ravni povzročijo stres in menstrualne težave.

Ohrovt in listnata zelenjava: Vsa zelena zelenjava (zlasti pa ohrovt) vsebuje indol-3-karbinol, močan balansirni hormon, ki pomaga preprečiti prevlado estrogena.

Jogurt in kefir: Probiotiki in veliko zdravih maščob so dobri stabilizatorji in preprečijo hrepenenja po nezdravi hrani, ki jih povzroča PMS.

Sladek krompir: Bogat z vitaminom A, pomaga jetrom razgraditi presežek estrogena, uravnava pa tudi raven krvnega sladkorja in tvoje razpoloženje.

Kostna juha: Fantastičen vir elektrolitov magnezija in kalcija, ki preprečita glavobole, migrene in blage vrtoglavice, ki jih lahko prinese PMS.

Najslabša živila v času PMS-ja:

Kofein: Zmeša tvoj celotni endokrini sistem ter se poigra s sladkorjem v krvi in ravnmi kortizola. Prav tako lahko poslabša nagnjenost k nastanku cist, zato je še posebej slab za ženske s policističnimi jajčniki, funkcionalnimi cistami na jajčnikih, endometriozo, fibroide in fibrocistične prsi.

Soja: Uživanje živil iz predelane soje (kot so sojino mleko, sojino meso, sojin sir, sojin jogurt) lahko privede do neravnovesja estrogena, zlasti pri ženskah, ki so občutljive na fitoestrogene.

Beli krompir: Škrobna živila delujejo kot sladkor in lahko povzročijo hiter dvig in hiter padec krvnega sladkorja. To lahko v končni fazi vpliva na tvojo plodnost in ali lahko tvoje telo redno ovulira.

Živila polna pesticidov in gensko spremenjenih organizmov: Pozdravljeni, sintetični hormoni. Definitivno nekaj, čemur se želiš izogniti, medtem ko se tvoje telo ukvarja s svojo hormonsko krizo.

Umetna sladila: Tako kot pravi sladkor, lahko tudi umetna sladila povzročijo hitre dvige in nenadne padce krvnega sladkorja. Poleg tega pa lahko glikozidi v nekaterih sladilih celo zavirajo ovulacijo.